X

Why the Feds Are Selling $761 Peanut Butter

It's the peanut butter by which other foods are measured
By Matt Cantor,  Newser User
Posted Feb 16, 2015 9:59 AM CST

(Newser) – The US government is selling three-jar units of peanut butter for $761—even though the stuff inside, according to a researcher, is "prepared by a commercial manufacturer of peanut butter whose name you would recognize." That's what a chemist with the National Institute of Standards and Technology told the New York Times in 2003, when the peanut butter cost a mere $425. The reason for the price is the peanut butter's history. It was made to be used as "standard reference material" for researchers to study as a comparison to other foods, the Times reported. In other words, as Eater reports, "this is the gold standard of peanut butter." (Read more peanut butter stories.)

We use cookies. By Clicking "OK" or any content on this site, you agree to allow cookies to be placed. Read more in our privacy policy.
Get the news faster.
Tap to install our app.
X